• ارسال دستورالعمل عملیات روغن پاشی زمستانه فضای سبز شهری

   توصیـه های فنـی کاربـرد روغـن در کنتـرل آفـات شهـری

    

   بکارگیری روغن‌ها به صورت مستقیم در کنترل آفات و یا به همراه آفت‌کش ها بـه عنوان پخش‌کننده و چسباننده به منظور بالا بردن دوام و اثر حشره‌کشی آنها نقش مهمی در کاهش خسارات آفات دارد. روغن‌هایی که در کشاورزی مصرف می شوند از تقطیر نفت خام در فرایند تصفیه، تولید می‌شوند و روغنها ، به صورت امولسیون فرموله می شود.

      -   تفاوت روغن تابستانه وزمستانه :

   دو نوع روغن تابستانه و زمستانه درکشور وجود دارد ، روغن‌های سبک یا تابستانه (با درجه سولفوناسیون 85% تا 95% ) برای درختان و درختچه‌های همیشه سبز توصیه می‌شوند و خاصیت حشره‌کشی چندانی روی آفات زمستانه ندارند، اما روغن‌های سنگین یا زمستانه (با درجه سولفوناسیون 70% تا80% ) روی درختان خزان کننده تاثیر مطلوبی یر کاهش جمعیت آفات زمستانه دارند. حداقل درصد روغن پایه مجاز، علیه آفات زمستانه روی درختان خزان کننده 5/2%± 80% می باشد.

      -   نحوه تاثیر روغن بر آفات :

   اثر روغن‌ها فیزیکی بوده و منحصراً به تماس مستقیم وابسته است، لذا تنهـا حشرات و کنه‌هایی را که مستقیماً در معرض آنها قرار مـی گیرنـد از بین می‌برند ( نوع محلولپاشی وپخش یکنواخت روغن از اهمیت ویژه ای برخوردار است .). روغن‌ها با پوشاندن گیاه با یک لایه نـازک هیدروکربنی، باعث جلوگیری از رشد برخی از قارچ‌ها نیز می‌شوند. از مزایای مهم روغن‌ها نسبت به سایر حشره‌کشها، کم خطر بودن آنها برای انسان است، به طوری‌که باقیمانده روغن‌ها روی محصولات برای انسان و دام خطرناک نمی‌باشند.

      -   آفات هدف در روغن پاشی زمستانه :

   روغن‌ها عمدتا طیف وسیعی از جمعیت آفات مکنده از قبیل تخم و مراحل رشدی شته‌ها، سفید بالک‌ها، شپشک‌های آرد آلود، سپردارها، پسیل‌ها، زنجرک‌ها و کنه های مضر گیاهی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. تاکنون در مورد آفـاتی کـه بـه وسـیله روغن‌ها کنترل شده‌انـد ، "هیچ‌گونـه مقـاومتی" مشـاهده نشـده اسـت. زمستان زمانی مناسب برای اقداماتی است که انجام آنها موجب کم شدن خسارت آفات مکنده در بهار و تابستان و در نهایت، کاهش نیاز به سمپاشی در این فصول می‏گردد.

      -   زمان روغن پاشی زمستانه :

   زمان مصرف روغن‌های زمستانه، پس از سپری شدن اوج سرما و قبل از بیداری درختان و همزمان با متورم شدن جوانه ها تا قبل از بازشدن آنهاست. این نوع روغن پاشی، در کاهش تعداد سم پاشی‌های فصل بهار مؤثر است. با توجه به اهمیت فضای سبز و کاهش مصرف ترکیبات شیمیایی در محیط شهری، رعایت توصیه های فنی روغن‌پاشی زمستانه (پیش بهاره) ذیل، ضمن بالا بردن بهره‌وری، از ایجاد خسارت احتمالی آفات مکنده در فصل بهار نیز جلوگیری خواهد نمود.

    

    تذکـرات مهـم در عملیـات روغـن پاشـی درختـان :
   - توصیه می‌گردد از روغن پاشی روی درختانی که تحت استرس هستند، خودداری شود. این تنش ها شامل رطوبت کم، خشکی خاک، وزش بادهای مداوم، آب شور و ... می باشند.
   - دمای مناسب محیط برای روغن پاشی 5 تا 35 درجه سانتیگراد است.
   - متداولترین روغن زمستانه که توسط کارخانجات مختلف تولید سموم در کشور، عرضه می‌گردد روغن ولک می باشد. روغن ولک بصورت مایع غلیظ و به رنگ کرم کم رنگ تا پر رنگ (بسته به نوع پارافین) تولید می‌شود.
   - از مصرف روغن‌های خیلی سنگین (زیر 80% ) به دلیل پایداری، مسدود کردن روزنه‌های گیاه، خفگی و پیری زودرس گیاه، خودداری شود.
   - از مصرف روغن‌های خیلی سبک(بالای 90% ) به دلیل رقیق بودن، تبخیر ، شستشوی سریع و پاک شدن از روی درخت خودداری شود.
   - محلول روغن بایستی بیشتر" نیمه بالای درختان " را پوشش دهد، زیرا آفات مکنده تمایل دارند در این قسمت از درخت استقرار یابند.
   - روغن واقعی بایستی حالتی یکدست و یکنواخت داشته باشد، روغن‌های بی کیفیت در ظرف ته نشین می‌شوند.
   - میزان مصرف روغن ولک روی درختان خزان کننده 5/1 تا 2 درصد توصیه می‌شود.
   - زمان مناسب استفاده از روغن ولک زمستانه، یک هفته مانده به تورم جوانه های درختان و نیز در دمای معمولی که یخبندان در پیش نباشد توصیه می‌گردد.
   - قبل از تهیه محلول روغن به تاریخ مصرف محصول توجه شود.
   - دقت شود فاصله روغن‌پاشی تا بارندگی از ۲۴ ساعت کمتر نباشد.
   - جهت تهیه محلول ، ابتدا روغن را در مقداری آب ولرم حل کرده و سپس داخل تانکر سمپاشی که به میزان توصیه شده آب دارد، اضافه شود.
   - روغن‌پاشی بعد از انجام هرس زمستانه درختان، ترجیحاً با سمپاش‌های موتوری انجام شود، به گونه ای که محلول مثل قطرات باران از روی شاخه درختان به پایین بچکد و تمام سطح اندام گیاهی را پوشش دهد. از سمپاش‌های پشتی به دلیل کارایی کمتر، استفاده نگردد.
   - در حین عملیات محلول‌پاشی از خوردن و آشامیدن پرهیز شود ، در خاتمه کار، مخزن سمپاش به دقت شستشو شود.
   - از ریختن باقیمانده محلول در پای درختان، جوی آب و آسفالت، اکیداً خودداری گردد.

    

   دانلـود فایـل


   تعداد بازدید :1378
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • سایت های مرتبط
  ثبت نام تحویل نهال رایگان
  سامانه درخواست کاشت نهال
  سامانه درخواست قطع، هرس و جابه جایی درختان (کمیسیون ماده7)
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,644,499
  تعداد بازدید امروز : 205
  تعداد بازدید دیروز : 191
  آخرین به روزرسانی : 14:49  1400/09/06
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.