• چهارشنبه،28 مهر 1400
 • ورود
   
  • آمارنامه شهر مشهد سال 1395
   آمارنامه شهر مشهد سال 1395

   پیشـگفتـار

   مشهد مقدس دومین کلانشهر مذهبی جهان اسلام می باشد که بواسطه وجود متبرک بارگاه ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا به عنوان پایگاه معارف اسامی و دینی، میعادگاه و خواستگاه حضور میلیون ها زائرِ عاشق از سراسر ایران و جهان است. پویایی، رشد و دگرگونی های شگرفی که در همه ابعاد زندگی در کلانشهر ها پدیدار شده و موجب گسترش سازمانها و توسعه دامنه فعالیت ها گردیده، نیاز به اطلاعات آماری شهر را بصورت ضرورتی قطعی نمایان ساخته است و ایجاد یک رابطه دوطرفه بین شهر و شهروندان امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
   امروزه شهر هوشمند و شهر الکترونیک به عنوان راهکار بی بدیل حل معضات شهری مورد توجه شهرسازان و مدیران شهری واقع شده است. مهمترین و اساس یترین مرحله در ایجاد شهر هوشمند، توسعه اقتصاد پایدار بر مبنای هوشمندی شهر است. اقتصاد پایدار و هوشمند، خود نیازمند امکانات هوشمند در هر شهر از جمله: اقتصاد هوشمند، زیرساخت و ارتباطات هوشمند، حمل و نقل شهری هوشمند، انرژی هوشمند، دولت هوشمند، امنیت هوشمند، سامت هوشمند، کسب کار هوشمند و حتی شهروند هوشمند می باشد. دستیابی به این اهداف لزوم شناختی صحیح از وضعیت کنونی را در راس خود قرار می دهد و این شناخت به دست نمی آید مگر آنکه آمار صحیح، دقیق و قابل دسترس داشته باشیم.
   بی شک اگر کارایی و توانایی گردآوری آمار و اطلاعات با استفاده از نظام آمارهای ثبتی را به درستی دریافته باشیم، اهمیت و ضرورت این نظام بدیهی خواهد بود زیرا که در صورت استقرار کامل و صحیح نظام آمارهای ثبتی، دیگر متحمل هزینه های گزاف بسیاری از طرح های متعدد نمونه گیری و تمام سرشماری نخواهیم شد و از طرفی دقت یافته های خود را نیزبه طرز چشمگیری افزایش خواهیم داد و همه ی این مزایا )در گردآوری آمار( را در زمانی بسیار کوتاه تر و با پیوستگی بیشتری خواهیم داشت. یک نظام آماری وقتی به سمت پیشرفت و تکامل حرکت می کند که آمارهایی که در آن تولید می شود ماهیت ثبتی داشته باشد.
   انتشار آمارنامه شهر مشهد، پاسخ به نیازی بود که از سالیان پیش در زمینه شناخت ویژگی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهر وجود داشته است. اطلاعات این آمارنامه از دستگاههای اجرایی به صورت غیرثبتی و در مجموعه بزرگ شهرداری از دو روش ثبتی و غیر ثبتی برداشت شده است و سعی در آن دارد که اهم اطلاعات حوزه های اجرایی را با توجه به سرفصلهای تعیین شده در آمارنامه مرکز آمار ایران ارائه نماید. این مهم اتفاق نمی افتد مگر با همکاری و همراهی همه کسانی که در تهیه آن نقش بسزایی دارند لذا برخود لازم می دانم از کلیه افرادی که با دقت نظر و مشارکت گروهی ما را در تهیه و تدوین این مجلد یاری نمودند بویژه همکاران محترم مدیریت آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی، همچنین مدیران و کارشناسان محترم دستگاه های اجرایی تشکر و قدردانی نمایم. همچنین از محققین، پژوهشگران، فرهیختگان و صاحبان نظر انتظار دارم با ارائه نظرات ارزنده خود ما را در جهت بهبود کیفی آمارنامه سالهای آتی یاری رسانند.

   تقی زاده خامسی
   شهردار مشهد مقدس

    

   دانلود آمارنامه شهر مشهد 1395 بخش اول

   دانلود آمارنامه شهر مشهد 1395 بخش دوم

   دانلود آمارنامه شهر مشهد 1395 بخش سوم


    

   تعداد بازدید :1973
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • سایت های مرتبط
  ثبت نام تحویل نهال رایگان
  سامانه درخواست کاشت نهال
  سامانه درخواست قطع، هرس و جابه جایی درختان (کمیسیون ماده7)
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,623,479
  تعداد بازدید امروز : 194
  تعداد بازدید دیروز : 236
  آخرین به روزرسانی : 13:07  1400/07/26
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.