• چهارشنبه،28 مهر 1400
 • ورود
   
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 57
   کد: 214906
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
   در حال حاضر بیش از ۶ هزار هکتار فضای سبز در سطح شهر مشهد وجود دارد ؛

   شناسایی بیش از ۲۴۰ گونه گیاهی مرتعی بومی مشهد/ تاب آوری فضای سبز شهری در مقابل کم آبی بیشتر میشود

   استفاده از گونه های بومی علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه های نگهداری فضای سبز، نقش بسیار مهمی در ایجاد توسعه پایدار در فضاهای سبز شهری دارد
   شناسایی بیش از ۲۴۰ گونه گیاهی مرتعی بومی مشهد/ تاب آوری فضای سبز شهری در مقابل کم آبی بیشتر میشود

   مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد؛ از شناسایی بیش از ۲۴۰ گونه انواع گیاهان مرتعی بومی و روییده شده در نقاط مختلف شهر، در راستای افزایش کاشت گونه های بومی، کم نیاز و مقاوم به کم آبی در فضای سبز سطح شهر مشهد خبر داد.
   سیدعلی اکبر انتظام با اعلام این خبر اظهار کرد: فضای سبز شهری یکی از مهمترین تسهیلات و زیرساخت های شهری در کلان شهرها است و در حال حاضر بیش از ۶ هزار هکتار فضای سبز در سطح شهر مشهد وجود دارد که نقش بسیار مهمی در تلطیف هوا، کاهش گرد و غبار، کاهش آلودگی هوا، بهبود کیفیت زیست محیطی شهر و... را بر عهده دارند.
   وی افزود: اهمیت توسعه فضای سبز باعث شده تا در سالهای اخیر با انجام تحقیقات فراوان با همکاری مجامع علمی و دانشگاهی، در راستای شناسایی و کاشت انواع گونه های بومی، کم نیاز، کم آب طلب و سازگار با اقلیم شهر مشهد اقدامات گستردهای صورت بگیرد و تاکنون بیش از ۲۴۰ گونه گیاهی مرتعی بومی کلانشهر مشهد شناسایی شده است.
   انتظام ادامه داد: استفاده از گونه های بومی علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه های نگهداری فضای سبز، نقش بسیار مهمی در ایجاد توسعه پایدار در فضاهای سبز شهری دارد و با توجه به اقلیم خشک کلان شهر مشهد و کاهش قابل توجه منابع آبی در سالهای اخیر، استفاده از گونه های بومی میتواند گامی مثبت در راستای حفظ و توسعه فضای سبز شهری باشد.
   وی بیان کرد: در حال حاضر در حدود ۷ درصد از فضای سبز شهر مشهد، گونه چمن کاشته شده و با توجه به زیبایی منحصر بفرد این گونه گیاهی در طراحی فضاهای سبز شهری همواره یکی از گزینه های اصلی طراحان است؛ اما نیاز آبی بالای این گونه باعث شد تا طی سالهای اخیر با تلاش فراوان و با همکاری علمی با دانشگاه فردوسی مشهد، گونه چمن "Festuca arundinacea" شناسایی و تکثیر شده است.
   ایشان ادامه داد: این گونه کاملاً سازگار با شرایط اقلیمی کلان شهر مشهد است و نسبت به سایر گونه های چمن نیز نیاز آبی بسیار پایین تری دارد و میتواند علاوه بر زیبایی بصری لازم در محیط های شهری، نسبت به شرایط سخت محیطی تاب آوری بالایی داشته باشد.
   انتظام در پایان خاطر نشان کرد: استفاده از گونه های بومی و کم آب طلب در راستای دستیابی به توسعه پایدار فضای سبز شهری در کلانشهر مشهد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و با اقداماتی که در حال انجام است در تلاشیم تا گام های موثری در زمینه دستیابی به این پایداری و تاب آوری فضای سبز برداشته شود.

    

   تعداد بازدید: 57
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  ثبت نام تحویل نهال رایگان
  سامانه درخواست کاشت نهال
  سامانه درخواست قطع، هرس و جابه جایی درختان (کمیسیون ماده7)
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,623,622
  تعداد بازدید امروز : 337
  تعداد بازدید دیروز : 236
  آخرین به روزرسانی : 13:07  1400/07/26
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.