• چهارشنبه،28 مهر 1400
 • ورود
   
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 43
   کد: 214777
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۶/۰۶
   طی ۱۰ سال گذشته سرانه فضای سبز شهر مشهد رشدی حدود دو برابر داشته است و تا پایان سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲۰ مترمربع به ازای هر شهروند مشهدی خواهد رسید.

   کاشت بالغ بر ۶۶ هزار اصله درخت در مقابل منازل شهروندان / ارائه خدمات رایگان به شهروندان در راستای حفظ و نگهداری درختان معابر فرعی

   مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد از کاشت بالغ بر ۶۶ هزار اصله انواع درخت غیر مثمر بنا به درخواست مردمی، در معابر فرعی و مقابل منازل شهروندان از سال ۹۲ تاکنون خبر داد.
   کاشت بالغ بر ۶۶ هزار اصله درخت در مقابل منازل شهروندان / ارائه خدمات رایگان به شهروندان در راستای حفظ و نگهداری درختان معابر فرعی

   سیدعلی اکبر انتظام با اعلام این خبر اظهار کرد : درختان به عنوان اصلی ترین عنصر حیات بخش محیط های شهری که دارای اثرات اکولوژیک منحصر به فردی هستند از اهمیت بسیار بالایی در کلانشهرها برخوردارند و در همین راستا طی سالهای اخیر با اقدامات گستردهای از سوی مدیریت شهری مشهد، تلاش شده است تا با برنامه ریزی های گسترده ای حجم و تعداد این مخلوقات ارزشمند در فضاهای باز شهری کلانشهر مشهد به طور قابل توجهی افزایش یابد.
   وی افزود: در همین راستا طی سال های اخیر، سرانه فضای سبز شهری به ازای هر شهروند مشهدی به طور قابل توجهی افزایش داشته است؛ به گونهای که آمارها حاکی از آن است که طی ۱۰ سال گذشته سرانه فضای سبز شهر مشهد رشدی حدود دو برابر داشته است و تا پایان سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲۰ مترمربع به ازای هر شهروند مشهدی خواهد رسید.
   انتظام ادامه داد: علاوه بر برنامه ریزی در راستای توسعه فضای سبز از طریق احداث بوستان های شهری، کمربندهای سبز، بوستانهای خطی و... در سال های اخیر تلاش شده است تا با کاشت درختان در معابر فرعی و مقابل منازل شهروندان، به عنوان یکی از مهمترین فضاهای شهری، از اثرات مثبت اکولوژیک حضور درختان در محیطهای شهری به صورت متوازن در تمام نقاط شهر استفاده شود.
   وی گفت: در همین راستا طی هشت سال گذشته و بر اساس درخواست شهروندان، بالغ بر ۶۶ هزار اصله درخت در معابر فرعی و مقابل منازل شهروندان، کاشته شده است.
   انتظام بیان کرد: تحقیقات نشان میدهد کاشت درختان در معابر فرعی علاوه بر تعدیل قابل توجه دما در معابر، کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها، افزایش رطوبت محیط و...، میتواند به افزایش کیفیت زندگی در محیط‌های شهری نیز منجر شود.
   مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد ادامه داد: علاوه بر ارائه خدمت در زمینه کاشت درخت در معابر فرعی، اقدامات دیگری نظیر هرس فرم دهی و اصلاح، سمپاشی، آزادسازی طوقه، اصلاح تشتک و ترمیم آبخور درختان، نظم دهی به درختان باحذف درختان نابجا قطاعی درختان خشک و بن کنی درختان خشک شده نیز در این معابر صورت می گیرد که در این میان هرس و فرم دهی درختان مقابل منازل برای بیش از ۲۵۰ هزار اصله درخت، بیشترین حجم فعالیت صورت گرفته برای درختان در معابر فرعی بوده است.
   انتظام اضافه کرد: به منظور ارائه خدمات تخصصی و مطلوب تر به شهروندان در راستای حفظ و نگهداری درختان معابر فرعی، از سال ۹۷، ۴ اکیپ تخصصی تحت عنوان "امداد گیاه" راه اندازی شد تا بر اساس تقاضای شهروندان و مراجعه حضوری به محلهای مورد درخواست، نسبت به رفع مشکلاتی نظیر هرس، سمپاشی، آزادسازی طوقه و... و حتی کاشت درختان غیر مثمر نیز اقدام کنند که بررسی ها نشان میدهد فعالیت این اکیپ ها، با استقبال بسیار مناسبی از سوی شهروندان مواجه شده، به گونه ای که تنها در سه ماهه ابتدایی سال جاری بالغ بر ۴۲۰۰ اصله درخت توسط این اکیپ ها، با تقاضای مردمی در مقابل منازل شهروندان سم پاشی، هرس، آزادسازی طوقه و یا کاشت شده است.
   مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: کلیه شهروندان میتوانند در تمام ایام سال از طریق سامانه جامع فضای سبز شهر مشهد به نشانی gsms.mashhad.ir نسبت به ثبت درخواست دریافت نهال غیر مثمر رایگان اقدام و در صورت درخواست هرگونه خدمات نظیر هرس، سمپاشی ،کاست نهال ،ترمیم واحداث آبخور درخت ، از سوی اکیپهای امداد گیاه از طریق شماره تلفن ۱۳۷ درخواست خود را ثبت نمایند.
   انتظام افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی گسترده و خشکسالی حاکم بر کل کشور در سال جاری، از کلیه شهروندان تقاضا می شود تا با نگهداری و آبیاری به موقع درختان مقابل منازلشان از آسیب دیدن وخشکیدکی تدریجی این مخلوقات ارزشمند خداوند جلوگیری کنند.
   وی ادامه داد: براساس تحقیقات علمی به طور میانگین نیاز آبی هر درخت جوان و بالغ با قطر تاج ۳تا۶ متر، بطور میانگین ۵۰ الی۱۰۰لیتر در هفته است که فقط با استفاده از پساب ناشی از فعالیت هایی نظیر شستشوی میوه یا میزان هدر رفت آب شرب در هنگام مسواک زدن یا استحمام براحتی می توان نیاز آبی این درختان را فراهم نمود.

    

    

    

   تعداد بازدید: 43
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   3 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  ثبت نام تحویل نهال رایگان
  سامانه درخواست کاشت نهال
  سامانه درخواست قطع، هرس و جابه جایی درختان (کمیسیون ماده7)
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,623,626
  تعداد بازدید امروز : 341
  تعداد بازدید دیروز : 236
  آخرین به روزرسانی : 13:07  1400/07/26
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.