• دوشنبه،01 مرداد 1397
 • ورود
   
  • علت علمی تغییر رنگ برگها

   علت علمی تغییر رنگ برگها
   فرآیندهای شیمیایی که به هنگام آماده شدن گیاهان برای فصول زمستان، در آنها به وقوع می‌پیوندد، تغییر رنگ برگها را باعث میشود. برگها در طول فصل بهار و تابستان مانند کارخانه‌هایی، تهیه غذای لازم برای رشد درختان را به عهده دارند. ساخت مواد غذایی توسط سلولهای ریز بی‌شمار برگ، که متعلق به بافت سنتزی مزوفیل برگ (بعضی اوقات این بافت کلرانشیم نامیده می‌شود) صورت می‌گیرد، زیرا سلولهای این بافت دارای کلروپلاستهای بی‌شمار است که این کلروپلاستها حاوی اجسام سبز کوچکی می‌باشند که کلروفیل نام دارند و رنگ برگ را موجب می‌گردند.

   فرایند جدا شدن برگ از درخت
   در مدت زمانی که برگها تغییر رنگ می‌دهند بر اثر عواملی از محیط همچون : کوتاه شدن طول روز و کاهش دما، افتادن برگ از درختان خزان‌پذیر آغاز می‌گردد. در نقطه‌ای که دمبرگ به تنه چسبیده لایه‌ای از سلولهای خاص تکامل می‌یابند و به تدریج بافتهایی که برگ را نگه می‌دارند سست شده و برگها جدا می‌شوند. قبل از افتادن برگ تغییرات بی‌شماری در ناحیه ریزش روی می‌دهد. هم زمان با جدا شدن برگها طبیعت جای بریدگـی را ترمیـم می‌نماید، به این شکل که وقتی برگ بر اثر وزش باد یا وزن خود فرو می‌افتد یک لایه چوب پنبه‌ای روی بقایای دمبرگ تشکیل می‌شود که گیاه را از حمله میکروبی محافظت می‌کند و اتلاف آب را محدود می‌سازد. درواقع ریزش برگ پیش بینی خردمندانه ی طبیعت برای فصل زمستان می‌باشد. درختان پهن برگ برگهای خود را از دست می‌دهند و در نتیجه شاخه‌های آنها با سهولت بیشتری سنگینی برف و یخ زمستان را تحمل می‌کنند. در نقاطی که به ندرت برف و یخ به چشم می‌خورد برخی از پهن برگان بطور دائم سبز می‌باشند. مخروطیان (کاجها ، سروها و نرادها) زمان مشخص برای ریزش برگ ندارند، برگهای آنها سوزنی یا فلسی شکل می‌باشد.

   چگونگی مورد استفاده قرار گرفتن برگهای ریخته شده در طبیعت
   خود طبیعت، سیستم کارآمدی برای دوباره به چرخه درآوردن شاخ و برگهای فرو ریخته بروی خاک را دارد و از سوی دیگر، مقدمات یک خاک جنگلی حاصلخیز را فراهم می‌آورد. گرچه موادغذایی آماده شده در حفره‌های سلولی برگها در فصل پاییز به داخل درخت بازگردانده می‌شوند،‌ اما مواد معدنی که در طول فصل تابستان درون دیواره‌های سلولها تزریق شده‌اند همچنان باقی می‌مانند.
   بنابراین برگهای ریخته شده حاوی مقادیر نسبتا زیادی عناصر ارزشمند مانند نیتروژن و فسفر که در واقع بخشی از خاک به حساب می‌آیند، می‌باشند. تجزیه برگها لایه‌های بالایی خاک را از طریق بازگردان عناصری که توسط گیاه قرض گرفته شده غنی گردانده و نه تنها موجب تغذیه درختان، درختچه‌ها و بوته‌ها در طول سال می‌گردد بلکه آنها را در مقابل مشکلات دمایی فصل تابستان و زمستان محافظت می‌کند و از طرف دیگر موجب تثبیت خاک در محل می‌گردد و بطور همزمان مقدمات تجمع آب را فراهم می‌سازد. اگر مشتی از این خاک تیره رنگ را بررسی کنید مشاهده خواهید کرد که حتی در یک دوره خشکسالی مرطوب‌تر و نرم‌تر از خاکهای زمینهای اطراف می‌باشد (هوموس جاذب‌الرطوبه) .لذا سوزاندن این لایه و یا جمع آوری این لایه به هر دلیل، ارزشمندترین عناصر تقویت کننده و هوموس با ارزش تخریب می‌گردد.

   تعداد بازدید :599
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,989,580
  تعداد بازدید امروز : 502
  تعداد بازدید دیروز : 623
  آخرین به روزرسانی : 09:15  1397/04/27
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.