• گیاه آپارتمانی فیتونیا
    
    
    
    
    

    فیتونیا (Fittonia verschaffeltii)

   خانواده Acanthaceae

   فیتونیا گیاهی زیبا با برگهایی منقش و رنگداربوده، که جزء گیاهی جدیدی است که جایگاه خود را در منازل باز کرده است. زادگاه آن برزیل می باشد. برگ ها پهن و قلبی شکل، رگبرگ های اصلی و فرعی آن رنگین و کاملاً نمایان، شاخه ها گسترده، افتاده، زیبا و برای حفظ این حالت بهتر است گاه به گاه جوانه های انتهایی را حذف کرده تا جوانه های جانبی رشد بیشتری نموده و گیاه پرتر گردد.

   نور: فیتونیا نسبت به سایه مقاومت خوبی نشان می دهد. تابش نور مستقیم آفتاب به خصوص از پشت شیشه به برگ های گیاه صدمه خواهد زد و لذا نور می بایست بطور غیر مستقیم باشد.

   دما: حداقل آن ۱۸ درجه سانتیگراد است (در تمام طول سال احتیاج به هوای گرم دارد)، در صورتی که درجه حرارت بالای ۳۰ درجه باشد غبارپاشی توصیه می شود.

   آبیاری : حداقل سه بار در هفته در تابستان آبیاری لازم است بنحویکه رطوبت خاک تامین شود. در زمستان هر پنج روز یکبار آبیاری کافی است. این گیاه نسبت به خشکی حساس بوده و لذا رطوبت خاک باید منظم چک گردد.

   رطوبت: فیتونیا در تابستان بصورت روزانه نیاز به غبار پاشی دارد.

   خاک : انواع خاک لیمونی و کمپوست برای رشد ریشه، مناسب است . مخلوطی از خاک جنگلی، خاک برگ و ماسه برای قابل نفوذ بودن، خاک مطلوب گیاه فیتونیا می باشد.

   تکثیر: انتخاب قلمه های جوان در بهار و ریشه دار کردن آنها روش اصلی تکثیر این گیاه می باشد. این گیاه را می توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد. ابتدا با یک چاقوی تیز، قلمه هایی به طول 8 تا 9 سانتیمتر، که شامل حداقل دو جفت برگ باشد را با دقت از گیاه مادری جدا نموده و سپس هر سه قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 11 تا 14 سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرا داده و گلدان را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. قلمه ها را در دمای حدود 20 تا 21 درجه سانتیگراد و نور مناسب نگه دارید و خاک را همیشه کمی مرطوب کنید. ریشه دهی در یک ماه یا کمتر انجام می شود . پس از آن می توانید کیسه پلاستیکی را بردارید.

   خلاصه مطلب: فیتونیا گیاهی است که به نور متوسط، حرارت زیاد، آبیاری معمولی تا زیاد، رطوبت هوای 70 تا 90 درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. به علت نیاز شدید به رطوبت، کاشت آنها در گلدان های شیشه ای دهانه گشاد (تراریوم) رایج است.
   این گیاه سایه دوست بوده ولی نه لزوماً تاریکی. گل های آن ریز بوده و می بایست به محض مشاهده حذف گردد چرا که سبب ضعف گیاه می شود. به علت سطحی بودن ریشه ها ی گیاه، نیاز چندانی به تعویض سالیانه گلدان نبوده و لیکن زهکش گلدان باید دائماً بازدید شود.

   تعداد بازدید :1137
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,988,774
  تعداد بازدید امروز : 319
  تعداد بازدید دیروز : 547
  آخرین به روزرسانی : 09:15  1397/04/27
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.