• گل اطلسی
      
    
           
    
    

    گل اطلسی (Petunia)
   خانواده Solanaceae

   اطلسی نیز همچون شمعدانی، در بیشتر قسمت ها می توان کشت نمود. معمولا ارتفاع بوته ها بین 80-20 سانتیمتر است. این گیاه به سرما حساس بوده و گونه اصلی آن بومی آرژانتین است. موقع گل کردن آن در هوای آزاد و معتدل و تا حدی خشک از خرداد الی آبان ماه می باشد گل اطلسی به رنگهای سفید، قرمز، بنفش، صورتی، زرد، آبی و ابلق دیده می شود .این گل زیبا از لحاظ نوع گل، به سه نوع کم پَر و پُرپَر و موج دار دیده می شود.

   نور: بطور کلی، گل اطلسی موقعیت آفتابی را در باغچه می پسندد.

   خاک: گل اطلسی به خاک نسبتأ سنگین و پرقوت نیاز دارد. از طرفی خاک باید حتمأ تهویه و زهکش مناسب داشته باشد و بعد از آبیاری لجنی نشود. در باغچه ها غالبا توصیه می شود خاک حاشیه ای که در آن اطلسی می کارند، تعویض و یا با کود پوسیده مناسب تقویت گردد.

   آبیاری: در مواقع گرم سال، به اطلسی نباید آب داده شود، بلکه مناسبترین زمان آبیاری، صبح زود یا غروب آفتاب است.

   درجه حرارت: معمولا اطلسی در نقاطی که تابستانش سرد و مرطوب باشد، عمل نمی آید چرا که غالبا اطلسی در این شرایط بصورت بوته ای قوی شده و شاخه های بلندی ایجاد نموده، لیکن خیلی کم گل میشود .

   تکثیر: گل اطلسی را به غالبا به طریق بذرکاری تکثیر نموده و در این روش کاشت بذر غالبا در محیط گلخانه و یا شاسی انجام شده و نشاء در فصل مناسب به زمین و باغچه منتقل می شود.

   خلاصه مطلب : بطور خلاصه اطلسی به محل گرم و آفتابی و نیز مختصری رطوبت نیاز دارد. خاک حاصلخیز برای اطلسی مناسب است. اطلسی گل درشت در تحت شرایط بد حساستر از اطلسی معمولی است، بنابراین اگر بخواهیم اطلسی گل درشت را در نقاط آفتابی بکاریم باید به آن سایه بدهیم. در گلدهی اطلسی توصیه می شود، گل های خشک مدام حذف شده تا گیاه به گلدهی ادامه دهد. این گیاه در طول دوره رشد خود به نور مستقیم و فراوان نیاز دارد.

    

   تعداد بازدید :1175
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,988,770
  تعداد بازدید امروز : 315
  تعداد بازدید دیروز : 547
  آخرین به روزرسانی : 09:15  1397/04/27
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.