• برگ انجیری
           
    
           
    

   برگ انجیری Monstera deliciosa

   این جنس دارای 50 گونه ی همیشه سبز و بالا رونده است که به وسیله ریشه های هوایی خود، که از محل گره ها خارج می شوند، به اجسام مجاور تکیه می کنند. برگ ها هنگام جوانی قلبی شکل با لبه صاف هستند ولی به مرور زمان، به طور عرضی بریدگی هایی در آنها به وجود می آید. برگ انجیری یک گیاه تزیئنی گرمسیری است. گیاهی بسیار مقاوم بوده و هوای گرم و مرطوب، ایده آل آن است. تغییرات درجه حرارت را براحتی می پذیرد. این گیاه برگساره ای (برگ زینتی) که منشاء آن جنگل های گرمسیری است، با محیط درون خانه به خوبی سازگار شده و در آب و هوای سرد نیز می تواند رشد کند. در شرایط مساعد محیطی نه تنها برگ های درشتی روی گیاه ایجاد می شود، بلکه تمام گیاه بزرگ می شود. گلدان برگ انجیری باید دارای زهکش خوب باشد.

   نور : این گیاه نور کامل را ترجیح داده ، ولی به سایه نسبی نیز بتدریج عادت خواهدکرد. نزدیک پنجره و یا در نور غیر مستقیم، نیم سایه - نیم آفتاب، بهترین رشد را خواهد نمود. ازطرفی نور مستقیم آفتاب، باعث سوختگی برگ گیاه می شود.

   دما: این گیاه در آب و هوای گرم رشد نموده و علاوه بر دما، به رطوبت بالایی نیز نیاز دارد. درفصل زمستان اگر آبیاری گیاه شده باشد، گیاه بهتر می تواند در مقابل سرما مقاومت کند.

   آبیاری: دربین دوآبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود. آبیاری زیاد برای گیاه مضراست و در مجموع به خاک گلدان، فرصت دهید تا بین آبیاری‌ها، خشک شود.

   خاک: ترکیبی از خاک برگ (مقدار خاک برگ بیشتر باشد) + کود آلی و خاک باغچه (گل رس) برای این گیاه مناسب می باشد .خاک غنی شده با کود و زهکشی کافی را، ترجیح می‌دهد. خاک های سست و سبک نظیر خاک برگ یا خاک جنگلی برای رشد مونسترا مناسب است ولی اگر خاک نامناسب و فقیر باشد، برگ های این گیاه کوچک شده و دندانه های خود را از دست می دهند.

   تکثیر: تکثیر این گیاه بصورت گرفتن قلمه ازساقه و وجود ریشه هوایی، براحتی تولید گیاهان جدید را خواهد نمود.

   خلاصه مطالب :
   این گیاه به سایه تا نور معمولی، گرمای زیاد، خاک مرطوب، رطوبت 50 تا 70 درصد محیطی نیاز دارد. کیفیت مطلوب خاک و خاک قوی برگهایی درشت و براق را بوجود می آورد و کوچک ماندن برگها به وضوح حاکی از ضعف خاک می باشد.

    

   تعداد بازدید :959
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,988,824
  تعداد بازدید امروز : 369
  تعداد بازدید دیروز : 547
  آخرین به روزرسانی : 09:15  1397/04/27
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.