• حسن یوسف
          

   حسن یوسف (Coleus)

    حُسن یوسف درگروه گیاهان آپارتمانی برگ رنگی بوده و داری ۱۵۰ گونه متمایز از نظر رنگ وطرح برگها می باشد. این گیاه بومی جاوا می باشد.درحسن یوسف، حذف گل‌ و جوانه انتهایی گیاه، عامل پرپشت تر شدن گیاه و حفظ زیبایی آن می باشد. تنوع رنگ در برگهای این گیاه کم توقع از جمله دلایل ارزشمندی این گونه است. در مجموع حسن یوسف گیاه خانگی خوبی است به شرط آن که نور و غذای کافی دریافت کند.

   آب : آبیاری و حفظ رطوبت خاک، بصورت دائمی بوده به نحوی که خاک باید همیشه مرطوب و نه خیس، باشد. در صورت خشک شدن خاک، برگ‌های گیاه پژمرده شده، اما معمولاً بعد از آبیاری، خیلی زود وضعیت آن بهبود می‌یابد. از طرفی خشکی بیش از اندازه می تواند باعث ریزش برگ ها شود. در نهایت میزان مطلوب آبیاری برای این گیاه، در تابستان هفته ای سه بار و در زمستان هفته ای یکبار می باشد.

   نور: شدت نوری که گیاه دریافت می‌کند ارتباط مستقیم با حفظ رنگ در برگ‌ها دارد. جهت حفظ رنگهای زیبای برگ، باید گیاه رو در جایی که نور کافی داشته باشد قرار داد بطور مثال، پنجره های رو به جنوب، حسن یوسف را همچنین می توان در باغچه‌های روشن و یا در نور غیر مستقیم خورشید نیز (در مکانی نیمه آفتابی) پرورش داد. در این حالت، تا زمانی که دمای هوا به حداقل 10 درجه سانتیگراد نرسیده است، حسن یوسف را نباید بیرون ببرید.

   درجه حرارت: در روز 30-25 درجه سانتی گراد و در شب 25-20 درجه سانتی گراد می باشد. این گل جزء گیاهان گرما دوست می باشد.

   خاک : ترکیب خاک باغچه بعلاوه خاکبرگ و ماسه بهترین خاک برای این گل زیباست.

   روش تکثیر :
   1- تکثیرحسن یوسف از بذرآسان و سریع است. بذرهای این گیاه ارزان بوده و به آسانی در دسترس هستند و ظرف تنها 2 هفته جوانه زده و اولین رنگ‌های خود را نمایان می‌کنند. یکی دیگر از مزیت‌های پرورش حسن یوسف به این شیوه این است که هر پاکت گیاه حاوی رنگ‌های بسیار متفاوتی هستند. بذر‌هایی که از تولید کننده‌های مختلف گرفته شده، ممکن است دارای گونه‌های پیوندی مختلف نیز باشد. اگر قصد دارید از حسن یوسف به عنوان گیاه خانگی استفاده کنید، بذر آن را در هر موقع از سال می‌توانید در خانه بکارید. بذر حسن یوسف بسیار کوچک است. آن‌ها را باید در لایه‌ای از خاک گلدان مرطوب و استریل شده در سینی کم عمق بکارید و سپس با لایه نازکی از خاک لطیف روی آن را بپوشانید. بهتر است برای حفظ رطوبت تا زمان جوانه زدن بذر‌ها این سینی را با یک صفحه شیشه‌ای یا پلاستیکی بپوشانید.
   2- در تکثیرحسن یوسف‌ از طریق قلمه می توان با تهیه قلمه از شاخه ها، گونه های یکسانی از حسن یوسف را خلق کنید.

   خلاصه مطلب : حسن یوسف به نور و گرمای زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. گل در این گیاه بی ارزش بوده و صرفا موجب ضعف گیاه می گردد. لذا توصیه می شود در نگهداری از حسن یوسف، حذف منظم جوانه انتهایی و گل فراموش نشود چرا که در غیر این صورت، عمر گیاه کم شده و گیاه ضعیف و پژمرده می‌شود و از زیبایی آن کاسته خواهد شد.

    

   تعداد بازدید :1447
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,988,839
  تعداد بازدید امروز : 384
  تعداد بازدید دیروز : 547
  آخرین به روزرسانی : 09:15  1397/04/27
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.