• سانسوریا
           
    
           
    
    

   سانسوریا
   Sansevieria trifasciata

   از جمله گیاهان آپارتمانی هست که در غالب منازل یافت می گردد. سانسوریا از خانواده سوسنیان یا لیلیاسه می باشد. بومی آفریقاست و دارای برگهایی بلند و کشیده و یا کوتاه بوده که در نوع ابلق آن، برگها دارای حاشیه هایی زرد رنگ و زیبا می باشد. ارتفاع برگ در نوع پابلند، گاه به یک متر هم میرسد . سانسوریا گیاهی بسیار کم توقع و مقاوم در برابر خشکی و نیز سایه بوده، لیکن در واریته ی ابلق آن، غالبا برگ به نور بیشتری احتیاج دارد.

   نور : نور کامل بهترین شرایط نوری برای این گیاه است، ولی در سایه هم قادر به ادامه زندگی است، لیکن تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند.

   دما: گیاه در زمستان تا درجه حرارت 10 درجه سانتیگراد را تحمل می کند، ولی درجه حرارت مطلوب درزمستان16و در تابستان 24 درجه است. سانسوریا نسبت به سرما حساس بوده و در سرمای بیش از حد تاب نمی آورد و دچار یخ زدگی می گردد.

   آبیاری: در زمستان هر 3 هفته یکبار و در تابستان هفته ای یکبار آبیاری کافی است، همچنین به دلیل ساقه گوشتی گیاه، که سرشار از آب می باشد، از آبیاری زیاد از اندازه گیاه می بایست پرهیز شود چرا که براحتی باعث پوسیدگی و شل شدن برق ها می گردد. لذا توصیه می شود بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود.

   خاک: بهترین خاک برای این گیاه، خاک لوم است (مخلوطی از شن، رس و مواد آلی (برگ پوسیده یا کود دامی به مقدار کم )) است. لیکن استفاده بیش از حد از مواد آلی نیز، باعث پوسیدگی ساقه گیاه و از بین رفتن آن می گردد.

   تکثیر: تکثیر این گیاه بسیار ساده است و به دو روش انجام می شود.
   - روش نخست، روش تقسیم بوته است که در این روش گیاه مادری، به چند قسمت تقسیم شده و هر دسته، که دارای ریشه ی جداگانه است را در گلدانی جدید، می کارند.
   - روش دوم بصورت تهیه قلمه برگ است. دراین روش، برگ را به قطعات کوچک (حدود 8 سانتیمتر) برش داده و سپس در ماسه دقت شود قطعات برگ بطور وارونه در ماسه کاشته نشود. بعد از ظهور ریشه و نیز ظهور 2 تا 3 برگ از قلمه ها، آن ها را به گلدان اصلی انتقال داده، در این روش تکثیر چنانچه قلمه از گونه های ابلق استفاده شود، گیاهان جدید، ساده خواهد بود.

   خلاصه مطلب : گیاهی کم توقعی می باشد. حساسیت آن به رطوبت زیاد و پوسیدگی می باشد که منجر به لق شدن گیاه و مرگ آن خواهد شد. نور برای این گیاه هر چه مطلوبتر باشد، ضخامت برگ ها بیشتر خواهد بود و در غیر اینصورت برگها نازک تر می گردد. قلمه برگ از گیاه ابلق، تولید سانسوریای ساده خواهد کرد.    

   تعداد بازدید :1355
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,988,850
  تعداد بازدید امروز : 395
  تعداد بازدید دیروز : 547
  آخرین به روزرسانی : 09:15  1397/04/27
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.