• نخل مرداب
          

   نخل مرداب
   Cyperus alternifolius

   این گیاه، علاقمند به رطوبت زیاد می باشد. بومی ماداگاسکار بوده و گاهاً درشرایط مساعد، ارتفاع آن به یک متر نیز می رسد. به جز در رأس فاقد برگ بوده و در رأس نیز دایره ای از برگچه های سبز علفی به صورت شعاعی مثل یک چتر قرار گرفته اند. گل ها در نخل مرداب، در تابستان به صورت شعاعی در رأس گیاه ظاهر شده و بصورت کوچک و قهوه ای رنگ مشاهده می گردد.

   دما: از نگهداری گیاه در محیطی با دمای کمتر از ده درجه خودداری گردد. در این ارتباط چنانچه گیاه در هوای باز نگهداری می شود، توصیه کارشناسان حذف تمام ساقه ها از سطح خاک می باشد.

   نور: مطلوبترین شرایط نوری برای این گیاه نگهداری در آفتاب است، به شرط آنکه ریشه ها دائما خیس باشند. لیکن در نیم سایه - نیم آفتاب و یا درمحلی که نوردار هم باشد، ماندگار است.

   آبیاری: در فصل بهار و تابستان، می بایست گیاه هر روز گیاه آبیاری شود، چرا که در گرما به آب زیادی احتیاج دارد. برعکس سایر گیاهان آپارتمانی متداول، سعی کنید گلدان زهکش چندانی نداشته باشد تا محیط تقریباً با تلاقی برای گیاه ایجاد شود. بنابراین بهتر است گلدان را در زیر گلدانی قرارداده و در زیر گلدانی نیز همیشه آب موجود باشد.

   رطوبت هوا: سطح برگ ها را دو روز در هفته غبار پاشی نمائید.

   کود: کود هی این گیاه را میتوان ، در بهار و تابستان، هر هفته یکبار از اردیبهشت تا شهریور ماه بصورت محلول پاشی و یا محلول ریزی داخل خاک، انجام داد.

   خاک: مخلوطی از خاک باغچه، تورب و ماسه محیط مناسبی را برای رشد این گیاه فراهم می کند.

   ازدیاد : نخل مرداب را میتوان به راحتی، با جدا نمودن راس چتری برگ ها با قیچی و قراردادن معکوس در آب، به طوری که ساقه آن بر عکس به سمت بالا باشد و برگها داخل آب قرار بگیرد، می توان انجام داد. این گیاهان را بعد از ریشه دهی، به گلدان و خاک منتقل می گردد و تولید گلدان جدیدی خواهد نمود.

   خلاصه مطلب : نخل مرداب به نور معمولی، گرمای متوسط تا زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای عادی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی، احتیاج دارد. نکته مهم در نگهداری مطلوب این گیاه، حفظ رطوبت ریشه ها می باشد بنحویکه ایجاد رطوبت دائمی وتامین نور مطلوب، گزینه های اصلی حفظ شادابی این گیاه می باشد.

    

    

   تعداد بازدید :1053
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,988,852
  تعداد بازدید امروز : 397
  تعداد بازدید دیروز : 547
  آخرین به روزرسانی : 09:15  1397/04/27
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.