• پنج شنبه،25 مرداد 1397
 • ورود
   
  • معرفی گیاه شفلرا
          

   شفلرا
   Schefflera arboricola

   گونه موردنظر بومی استرلیا بوده و دارای برگهایی برنگ سبزبراق و چرمی شکل و دمبرگهایی بلند بوده که در بخش انتهایی برگهای پنجه ای شکل ابتداسه برگچه و سپس تعداد آن به 8 بربگچه می رسد. در هوای آزاد و شرایط مطلوب زیستی، ارتفاع این گیاه تا سه متر خواهد رسید. گیاه شفلرا رشد آهسته ای داشته و در واقع تک ساقه ای می باشد لیکن با حذف منظم جوانه های انتهایی شاخه های جانبی شروع به ظهور می نماید.

   نور : این گیاه به نور غیرمسقیم احتیاج داشته و می توان هر چند وقت یکبار، گلدان را به نور ملایم صبح منتقل نموده ولیکن از آفتاب محفوظ نگه داشت. این گیاه تاحدی به سایه هم مقاوم هست. مکانی سایه روشن و به دور از تابش مستقیم خورشید نیاز نوری این گیاه است. واریته های ابلق گیاه به نور بیشتری نیاز دارند.

   آبیاری و تغذیه : آبیاری فراوان از بهار تا پاییز، آبیاری کم در زمستان از نیازهای آبی این گیاه محسوب می گردد.

   کود : کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از فرودین تا مهر ماه، مورداستفاده قرار داد.

   خاک : مخلوطی از خاک باغچه با کمی خاک برگ، برای رشد و نمو این گیاه مناسب است.

   درجه حرارت : ترجیحاً محل های خنک، در صورت امکان ازدماهای بالای C ° 21 باید دوری کرد. در زمستان دمای °C 16- 12، دماهای پایینتر موجب ریزش برگ ها می شود.

   ازدیاد : این گیاه را می‌توانید از اواسط تا اواخر بهار، از طریق کشت بذر، قلمه های انتهایی ساقه و یا قلمه های ساقه ای تکثیر کنید. در روش قلمه گیری، قلمه هایی را به طول 8 تا 10 سانتیمتر، با قیچی باغبانی از گیاه جدا کنید و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه 6 تا 9 سانتیمتر، حاوی ماسه بکارید و قلمه را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. دمای مناسب برای ریشه دهی قلمه بین 21 تا 24 درجه سانتیگراد می باشد همچنین قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید نگه داری کنید. خاک باید مرطوب باشد اما خیس بودن زیاد از حد خاک هم باعث فساد قلمه می شود. پس از یک ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را از روی قلمه بردارید. سپس گیاه را به گلدانی با قطر دهانه بزرگتر (حدود13 سانتیمتر) که حاوی خاک قوی و دارای مواد عالی است منتقل کنید.

   خلاصه مطلب : این گیاه آپارتمانی به رطوبت بالا نیاز داشته و برای همین، محیط های بسته بسیار گرم را، بخوبی تحمل نمی کند و لذا بهتر است گلدان در محلهای خنک و با تهویه کافی نگهداری شود همچنین با حذف جوانه ی انتهایی گیاه می توان گیاهی چند شاخه ایجاد نمود.

   تعداد بازدید :3611
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,003,679
  تعداد بازدید امروز : 460
  تعداد بازدید دیروز : 517
  آخرین به روزرسانی : 12:26  1397/05/22
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.