• شمعدانی

    

    

    

   شمعدانی (Pelargonium)
   خانواده Geraniaceae

    

   گونه های این جنس همگی بومی آفریقا‌ی جنوبی هستند. هیبریدهایی از این جنس که به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده می‌شوند. معمولا گیاهی چند ساله بوده و دارای برگهایی بزرگ، کرکدار و کروی می باشد. گل ها، بزرگ و به رنگهای سفید، قرمز، بنفش و... و به شکل گل آذین چتر ساده بروی ساقه می باشد.

   مراقبت: این گیاه به نور زیاد، گرمای معمولی، آبیاری فراوان، رطوبت کم تا متوسط خاک قلیایی احتیاج دارد.

   کود: اگر چه این گیاه نیاز به خاک خاصی ندارد، ولی تغذیه گیاه با یک کود ساده و کمپوست، باعث شادابی و پر گلی شمعدانی شما در ۴ فصل سال (از تابستان تا شروع فصل سرما) می‌شود. برای رشد هرچه بهتر آن‌ها، بهتر است گل‌های خشک شده را جمع آوری کرده تا جا برای رشد گل‌های تازه فراهم شود

   آبیاری : شمعدانی در اعضای خود آب را ذخیره می نماید. وقتی خاک خیس است با وجودیکه آب زیاد برایش مناسب نیست، معذالک آنرا جذب می نماید. در هر حال در تابستان و موقعی که بوته شمعدانی گل دارد، به آب نسبتا زیادی احتیاج خواهد داشت. در روز‌های کوتاه زمستان و در حرارت کم، آب دادن را برای چند هفته باید قطع کرد. ولی وقتی گیاه در حال فعالیت است هیچوقت نباید رطوبت خاک قطع شود. وقتی شمعدانی کاملا خشکی می‌بیند پوست ساقه سفت و خشبی می‌شود و بعضی از ریشه‌های لطیف و سفید رنگ از بین میروند. در شمعدانی‌های گلدانی باید طوری آب داد که خاک گلدان کاملا خیس شود و بعد از آن هروقت خاک کاملا خشک شد باید آب داد.

   تکثیر خاک: خاک مناسب شمعدانی خاکی است که اگر آنرا در دست بفشاریم به زحمت بهم بچسبد یعنی کمی سنگین باشد. اگر زیاد بهم بچسبد معلوم می شود رس آن زیاد است و خاک تکه تکه می شود و اگر به آسانی دانه های خاک از هم بپاشد معلوم می شود خیلی سبک است و مناسب شمعدانی نیست. خاک شمعدانی تشکیل میشود از یک قسمت خاک برگ پوسیده، دو قسمت خاک مرغوب باغچه ، و یک قسمت شن زبر و یک قسمت کود گاوی پوسیده، مخلوطی از خاک جنگلی، تورب و ماسه، برای رشد و نمو گیاه شمعدانی مناسب می باشد. این خاک باید بدون ماده آهکی باشد.

   ازدیاد: انواع شمعدانی را می توانید به آسانی از اوایل تا اواخر تابستان تکثیر نمائید. قلمه های انتهایی ساقه را با یک چاقوی تیز به طول 10 سانتیمتر جدا کنید و سپس انتهای قلمه را پس از جدا کردن برگهای پایینی در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر و قلمه قرار دهید. لازم است فقط کمی، مرطوب نگهدارید. ریشه دهی قلمه شمعدانی یک ماه طول خواهد کشید. دمای محیط را در این مدت روی 18 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. زمانی که ریشه ها رشد کردند، گیاه را در گلدانی با قطر دهانه 13سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت، بکارید. به خاطر داشته باشید قبل از هر آبیاری خاک گلدان تقریبا خشک شده باشد.

   خلاصه مطلب :
   گیاه شمعدانی در انواع خاک‌ها به خوبی رشد می‌کند، مگر مواردی که خیلی مرطوب باشند. اگرچه بیشتر انواع این گیاه در آفتاب مستقیم و یا در نیمه سایه به خوبی رشد می‌کنند ولی برخی انواع آن، در سایه کامل رشد بهینه می‌کنند. بهترین دما برای این نوع گیاه دمای زیر ۲۱ درجه سانتی گراد می‌باشد. شمعدانی حدوداً ۱۸ ماه زندگی می‌کند، اگر در دوره زمستان آن را به درون منزل منتقل کنید، و در یک محیط خنک ولی در معرض نور آفتاب قرار دهید، گل می‌دهد، ولی نه به آن اندازه که در تابستان پر گل بوده است. نگهداری این گیاه در زمستان مشکل‌تر می‌باشد، به عنوان مثال لازم است به آن کمتر آب بدهید (خاک نیمه خشک) و آن را تا ۱/۳ هرس کنید و ماهی یک بار کود دهی کنید.

    

    

    

   تعداد بازدید :252
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,988,841
  تعداد بازدید امروز : 386
  تعداد بازدید دیروز : 547
  آخرین به روزرسانی : 09:15  1397/04/27
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.