• ناز یخی
         
    
    
    

   ناز یخی

    Aptenia cordifolia

   نازیخی بومی جنوب آفریقا بوده، لیکن درحال حاضر، در تمام مناطق کره زمین یافت می شود. این گیاه، گیاهی ترد و گوشتی بوده که برگها و ساقه ها، آب زیادی را در خود ذخیره می کنند. بر روی برگ نازیخی، کرک های کوچکی که براحتی قابل لمس هستند، مشاهده می شود، این کرکها منجر به انکسار و انعکاس نور خورشید شده و به همین دلیل، غالبا به نظر می رسد کریستالهای یخ بر روی برگ این گیاه وجود دارد که دلیل نامگذاری آن را مشخص می سازد. فرم رشد این گیاه بصورت خزنده بوده و میتوان از آن به عنوان گیاهی پوششی و یا آویز، استفاده نمود. گلهای جذاب آن به رنگهای صورتی - قرمز- سفید دیده می شود که در حضور نور خورشید باز و به هنگام غروب آفتاب، بسته می شوند. این گیاه در تمام طول بهار و تابستان گل می دهد.

   آبیاری: گل ناز، اصولا به آبیاری زیادی نیاز نداشته و بخصوص گیاهان قدیمی تر آن، خاک خشک را تا حد قابل قبولی تحمل می کنند. حتی گیاهان جوان را نباید زیاد آبیاری کرد به بیان دیگر نباید خاک این گیاه رطوبت همیشگی داشته باشد و خیس باقی بماند.

   نور: ناز یخی محیطی روشن وبا آفتاب مستقیم 8-6 ساعت در روز، نیاز داشته و نور کم، منجر به علفی و بلند شدن ساقه ها و افزایش فاصله برگها از هم و نیز کاهش گلدهی گیاه شود. همچنین نورخیلی کم، منجر به عدم شکوفایی کامل غنچه های گل شود. لیکن در روزهای گرم تابستان، اگر مکان آنان در طی بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد، زمینه بهتری برای رشد آنان فراهم می شود.

   خاک: خاک این گیاهان باید از زهکش خوبی برخوردار بوده، تا بتواند باقیمانده آب حاصل از آبیاری را به خوبی از خود عبور دهد. اگر در زمان تهیه خاک از کود پوسیده دامی استفاده کرده اید نیازی به مصرف کود در طی فصل رشد نیست و اگر هم نسبت به کمبود مواد غذایی در خاک واقف هستید مصرف کود یک یا دو مرتبه در طی فصل رشد (مثلا یک بار اوایل بهار و مربته دوم اوایل تابستان ) کافی است.

   تکثیر: از قلمه های تهیه شده از انتهای ساقه گیاه می توان، برای تکثیر آن استفاده می شود. در طی فصل رشد می بایست با یک چاقوی تیز، ساقه ای به طول حدود 10 سانتیمتر از گیاه را جدا نمود و سپس قلمه را به مدت حدود 3-2 روز در بین دستمال کاغذی در مکانی خشک و نسبتا خنک (به دور از نور مستقیم آفتاب) نگهداری نموده، تا رطوبت اضافه آن از بین برود. قبل از کاشت قلمه ها کافی است که چند برگ کوچک در نوک آن باقی گذاشت و بقیه را قطع کرد. این کار علاوه براینکه منجر می شود کاشت قمله ها در خاک آسانتر باشد، مانع از از دست دهی آب و رطوبت از طریق برگهای بزرگ قلمه می شود و این امر به ریشه زایی قلمه ها کمک می کند. از مخلوط خاک برگ+شن برای کاشت قلمه ها می توان استفــاده کرد. در ایـن روش، ابتدا منفذی را با وسیله ای مانند مداد در خاک ایجاد نموده و سپــس قلمــه را در داخل منفذ قرار دهید و خاک اطراف قلـمه را سفـت کنید و در نهایـت آنان را آب دهـید. از آبیاری بیش از انــدازه قلمه ها خودداری کنید زیرا موجب پوسیدگی آنان می شود.

   تعداد بازدید :3085
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,988,836
  تعداد بازدید امروز : 381
  تعداد بازدید دیروز : 547
  آخرین به روزرسانی : 09:15  1397/04/27
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.