• کاج مطبق

    

                           
      
      
      
      

      کـاج مطبـق

    Araucaria  heterophylla

   گیاهی است سوزنی برگ و زیبا، از خانواده «آراکرییاسه». موطن اصلی آن استرالیا  بوده و رشد آن در محیط طبیعی زیاد، ولی در محیط آپارتمانی به کندی رشد می‌ نماید. احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان داشته و درجه حرارت های بالا را تحمل نمی‌کند.

   نور: طالب نورمی باشد، لیکن در تابستان می بایست از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری گردد. این گیاه سایه را نیز بخوبی تحمل نموده و توصیه می گردد بطورکلی در بهار و تابستان هر هفته یکبار گیاه چرخیده شود چرا که در غیر اینصورت ، بطرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست می‌دهد.

   دما: حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان 5 درجه سانتیگراد و حداکثر آن در تابستان 16 درجه سانتیگراد می باشد. لذا تحمل سوز سرما و یا حرارت های بالا راندارد (این گل آپارتمانی درگروه گلدان های حساس جهت نگهداری در محیط منزل ، طبقه بندی می شود)

   توصیه می شود در تابستان، گلدان به محیط  بیرون از آپارتمان و محیط منزل همچون زیر درختان موجود در باغچه و نیزم حیطی نیمه سایه، انتقال داده شود.

   آبیاری: در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هر ده روز یکبار آبیاری کافی است، لیکن خاک گلدان می بایست همیشه مرطوب نگه داشته شود. با توجه به حساسیت این گیاه، در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد.

   رطوبت: هفته‌ای یکبار در زمستان و هفته‌ای دو بار در تابستان نیاز به آبپاشی پاشی با آبفشان دارد.

   تغذیه و کوددهی: با شروع فصل رشد (بهار و تابستان) جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید بعلت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده است کافی است.

   خاک: خاک مورد نیاز آن، مخلوطی از دو قسمت خاک برگ، یک قسمت تورب و یک قسمت ماسه میباشد.

   تعویض گلدان: قبل ازاینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد ، توصیه می شودکه هر سال گلدان را (با یک درجه بزرگتر) تعویض نمایید. پس از آن ، صرفا خاک سطحی گلدان را تا حدود ریشه، با آرامی خارج و با خاک قوی ومناسب تعویض نمایید.

   خلاصه مطلب: رشد کاج مطبق، بسیار کندمی باشد - گلدانی حساس بوده و نیاز به رسیدگی زیادی دارد، لذا با افرادی که به تازگی اقدام به تهیه گلدان برای محیط منزل خود مینمایند توصیه نمی گردد- گیاهی حساس به تغییرات درجه حرارت و رطوبت محیط بوده و به محض برخورد با این تنش ها، سوزن های خود را میریزاند- هر مدتی یکبار می بایست اقدام به بررسی وضعیت زهکش گلدان گردد و در صورت مسدود بودن، مجدداً باز شود. از جا به جا نمودن گلدان حتی المکان خودداری گردد. این گیاه احتیاج شدیدی به اکسیژن دارد.

    

    

   تعداد بازدید :811
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
 • سایت های مرتبط
  سامانه جامع فضای سبز (سرور جدید)
  سامانه تسهیلات تشویقی مشارکت شهروندان در آبیاری درختان
  سامانه جامع فضای سبز (سرور قدیم)
  سامانه مدیریت پشتیبانی و امداد (سمپا)
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,988,834
  تعداد بازدید امروز : 379
  تعداد بازدید دیروز : 547
  آخرین به روزرسانی : 09:15  1397/04/27
 • ارتباط با مدیریت
  تلفن:38532233
  فکس:38532223
  آدرس :مشهد- بلوار امام خمینی-میدان امام خمینی رو به روی خیابان فیاض بخش-شهرداری منطقه 8-طبقه سوم
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت فضای سبز شهرداری مشهد می باشد.